لوگو کسب و کار

عایق بندی چوب

چوب ماده ای است که نسبت به تغییرات رطوبتی بسیار حساس است. بنابراین در مواردی که به ضرورت طراحی، چوب در معرض تغییرات شدید رطوبتی قرار می‌گیرد؛ حتما باید عایق‌بندی گردد.

درواقع برخلاف تصور رایج، چوب نسبت به رطوبت حساس نیست و به راحتی و بدون هیچ مشکلی می توان از آن در محیط های کاملا مرطوب استفاده کرد. در سفر به مناطق شمالی ایرانف همه دیده ایم که سقف و حتی دیوارهای بسیاری از خانه های روستایی از چوب ساخته می شود و سالیان سال بدون تغییر در زیر باران های پی در پی دوام آورده اند. دلیل این امر این است که در مناطق شمالی، هوا همواره مرطوب است و تغییر چندانی در میزان رطوبت هوا رخ نمیدهد. درست شبیه همین قضیه ولی در مسیر عکس را در مناطق کویری ایران داریم. آنجا هم از چوب برای ساخت کپر و خانه های روستایی استفاده می شود و باز مشکلی پیش نمی آید. چرا که در آن مناطق هوا غالبا خشک است و کمتر، تغییری در میزان رطوبت هوا حادث می گردد. مشکل زمانی رخ می دهد که از چوب در منطقه ای استفاده شود که تغییرات در میزان رطوبت هوا زیاد است. در این حالت چوب تغییر شکل داده و یا پیچ می خورد یا می شکند یا در اصطلاح رایج شکم می دهد. همین اتفاق می تواند در محل بکارگیری چوب هم اتفاق بیفتد. فرض کنید یک استخر با دیواره چوبی داریم. تا زمانی که استخر از آب پر باشد حتی در طی سالیان هم کمتر پیش می آید که خرابی در دیواره بوجود اید اما اگر همین استخر را مدتی پُر و مدتی خالی رها کنیم؛ آنگاه خسارت جبران ناپذیری به استخر وارد خواهد شد.

حال اگر به هر دلیل از چوب در سازه استفاده کردیم و چوب در معرض تغییرات میزان رطوبتی قرار داشت باید فکری برای عایق کردن آن بکنیم تا این تغییرات رطوبتی به چوب منتقل نشود و خرابی به بار نیاورد.

چگونه چوب را نسبت به رطوبت عایق کنیم؟

 برای عایق‌بندی چوب به دو روش می توانید عمل کنید.

عایق کردن چوب به روش نفوذی

 در این روش عایق بندی از یک ماده نفوذگر برای آب بندی و عایق بندی چوب استفاده می شود. روش کار اینگونه است که سطح چوب با یک ماده عایق که توانایی نفوذ به داخل نسج چوب را داراست؛آغشته می شود. این ماده از نظر امکان نفوذ به داخل چوب، رفتاری شبیه خود آب را دارد و پس از اعمال روی سطح، به داخل بافت چوب مکیده می شود و تمام منافذ چوب را بسته و از آن پس، اجازه نفوذ آب به داخل چوب را نمی دهد.

وودپروف از این دسته عایق های چوب یعنی عایق های نفوذگر است (در مورد وود پروف بیشتر بدانید.). این ماده که در دوطیف مات و براق تولید می شود به داخل چوب نفوذ کرده و پس از خشک شدن، در نوع مات هیچ اثر ظاهری از خود به جای نمی گذارد اما در نوع براق آن، پس از خشک شدن، باعث براق شدن سطح چوب می شود. وود پروف می تواند به خوبی چوب را نسبت به رطوبت و آب های غیر ماندگار نظیر بارندگی عایق کند اما توجه داشته باشید که وودپروف برای عایق کردن چوب در حالت غرقابی مناسب نیست. در این حالت باید از عایق بندی چوب به روش پوششی استفاده کرد.

عایق کردن چوب به روش پوششی

در مواردی که چوب باید در حالت غرقابی قرار گیرد؛ باید از روش آب بندی پوششی استفاده کرد. موادی که در این روش برای آب بندی چوب استفاده می شوند؛ نفوذ زیادی به داخل بافت چوب نخواهند داشت بلکه روی سطح چوب قرار می گیرند و به صورت یک جلد ضد آب مانع تماس و در نتیجه نفوذ آب به داخل چوب می گردند.

برای عایق بندی پوششی چوب می توانید از ترکیب کیلیربند ( در مورد کیلیربند بیشتر بدانید.) و پرولاک (در مورد پرولاک بیشتر بدانید.) استفاده کنید. ابتدا سطح چوب را با کیلیربند پوشش دهید. پس از خشک شدن و بی رنگ شدن کیلیربند، روی آن را با یک لایه پرولاک پوشش دهید.